bebekte, çocukta hacamat uygulaması

Çok değerli anne babalar , anne ve baba adayları bu yazımda bir bebek bakımı, emzirme, gebelik ya da doğum olmayacak… Fakat bütün bunların kaynağından, bütüncül bir yaklaşımdan bahsetmek istiyorum. Bu yazıyı yazarken bazı konulara değinirken oldukça da üzülerek yazacağım. Sevgili anne babalar  bir insan yavrusu, bir bebek hakkında sağlığını olumlu ve olumsuz etkileyecek kararların ne kadar önemli olduğunu düşünün.. Bir çocuk yetiştirirken bir bebek büyütürken karşılaştığınız problemlerin ya da olumlu olan geri bildirimlerin tamamı sizin bebeğiniz veya  çocuğunuza yaptıklarının yansıması olduğunu unutmayınız.

  Bebekte Hacamat, Çocukta Hacamat Uygulaması 

Çok üzülerek değinmek istediğim bir konuya gelecek olursak, bazı  ailelerin aşı yaptırmak istemeyip bebeklerine hacamat yaptırması..  diyecek söyleyecek söz bulamıyorum. Sevgili anne babalar lütfen  bir bebeğe sahip olduğunuzdan itibaren  pozitif bilimin ışığından uzaklaşmayınız.

Aşı uygulaması  uzun yıllardır yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda, sağlığın korunmasında ve sürdürülmesinde, hastalıkların çok yüksek oranlarda azaltılmasında en güvenilir biyolojik etkili ve önemli bir uygulamadır. Bebekte hacamat uygulamasını ancak hekimler yapabilir. Cerrahi bir girişimdir. Yenidoğan, bebek ve küçük bir çocukta hacamatın, hekim olmayan kişiler tarafından yapılması bu son derece yanlış ve kötü yaklaşım kan kaybı ve enfeksiyonlara neden olabilir.  Yenidoğan bebeğe yapılan bu kötü uygulamaları yapıp bir de tavsiye veren zihniyetler de umarım bir daha böyle zarar verici uygulamaları devam ettirmezler. Bir ebe olarak mesleğimde en çok benimsediğim ilke zarar vermemek ve kötü davranmamak. Bir ebe  olarak yenidoğan  bebeklere ve çocuklara yapılan bu uygulamayı  çok yanlış buluyorum ve bu konuda sessiz kalmak istemedim. Bizler her zaman pozitif bilimin ışığında hareket etmeliyiz. Pozitif bilimin en önemli uygulayıcıları çok kıymetli hekimlerimize,  bilim insanlarımıza güvenmeli ve doğruyu onlardan öğrenmeliyiz.  Çocuklarınızı bebeklerinizi bol bol kitap okuyarak araştırarak, kendinizi sürekli geliştirerek, yanlış yaptıklarınızı düzelterek yol almanız ve  pozitif bilimin ışığında ilerleyen anne ve babalar olmanız dileğiyle sevgiler…

Pozitif Bilim Dışı Bir Düşünce, Bebekte Hacamat Uygulaması
Summary
Pozitif Bilim Dışı Bir Düşünce, Bebekte Hacamat Uygulaması
Article Name
Pozitif Bilim Dışı Bir Düşünce, Bebekte Hacamat Uygulaması
Description
Pozitif Bilim Dışı Bir Düşünce, Bebekte Hacamat, Çocukta Hacamat Uygulaması
Author
Publisher Name
Ebe Çiğdem Çayır Doğum Koçu / Doula Danışmanlığı
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir