Doula Doğum, yaşamla başlayan varoluş sürecidir. Gebelik, döllenme başlangıcından doğuma kadar uzun zaman alır. Her sağlıklı kadın doğurgandır.
 Hamilelik ve doğum, biyolojik, fizyolojik ve psikolojik olaylardan oluşur. Bebeğin doğum uzun ve yavaş bir gelişme olayıdır. gebelik; Uterus (uterus) bebeğini ortalama 40 haftada korur, doğumda bebeğin hayatını selamladığı zamandır. Doğum zamanı ve zamanı belli değil, bebek doğum anını belirler. Doula Doğum, aileye yeni bir hayat sunan mucizevi bir olaydır. Anne ve aileyi derinden etkiler. Her kadın için tamamen farklı bir anlamı var. Her doğum kadını farklı doğum tarihine sahiptir. Bu hikayede anne ve bebekle ilgisi olanlar arasında ebe; Ebe'nin en önemli rolü bu anı barış ve sevgi ile hatırlamak ve anlatmaktır. Kısacası, doğum sabır sanatıdır.
 Doğum yapan anneye duygusal ve fiziksel destek, doğal doğumda çok önemlidir.
 Doğum yaralanması sırasında anneye sürekli destek gerekir. Bu destek profesyonel bir ekip tarafından ve aynı zamanda ailesine daha fazla güvendiği karısı veya sevdiği kişi tarafından yapılmalıdır. Doğum desteği, bebek hakkındaki tıbbi verileri takip etmemektedir. Doula Ebeler ve doktorlar zaten yapıyor. Güven odaklı duygusal destek, doula adı verilen profesyonel doğum destekçileri tarafından sağlanmaktadır.
 Doulas'ın görevi
 güvende hissetmek için kendini güvende hisseden kadınları doğurmaktır. Bir çok kadın kendi adıma gardırop gibi odalarda çığlık atıyor, bu yüzden normal bir teslimat vereceğim … Kendine güvenemeyen, kendine güvenemeyen, doğmayı bekleyen, doğum yapmayı bekleyen birçok kadın. Doula Biz buna normal doğum diyoruz. Tıbbi bir ihtiyaç olmadığı sürece rutin müdahaleler uygulanmamalıdır. Bununla birlikte, bu müdahaleler tüm riskleri yüksek risk olmadan ve hamilelik riski olmadan uygulamaya başlamıştır. Teslimat hakkında karar verirken avantaj ve dezavantaj kararları dikkate alınmalı ve bunlar aile ile uygun şekilde paylaşılmalıdır.
 Doğum koçu Doula ne yapar?
 Doğum koçu, doğum andan itibaren annenin yanındadır. Anne doğum daha aktif olsa bile bildiklerini unutabilir. Doğum koçu aşağıdaki durumlarda anneye yardım eder ve onları destekler.
 Annenin Doula doğum beklentisine uygun ortamı hazırlar, kadınların bedenlerine güvenmelerini sağlar. nefes tekniklerini öğretir ve uygular, doğumda anneye rahatlama masajı yapar, ağrıyı hafifletir, annenin doğumuna konsantre olmasına yardımcı olur. . Sağlıklı bir emzirme ve puerperium olmasına, yenidoğan bebeklerin bakım ve kontrollerine yardımcı olur, bebeğin emmesine yardımcı olur, puerperiumun sağlıklı bir şekilde toparlanmasını sağlar.
 Bu uygulamaları yaparken doğum koçu aileye rehberlik eder ve sevgi, şefkat ve merhamet duygularını destekler. Dünyanın en eski ve en kutsal mesleği olan “ebelik”, doğum öncesi, sırası ve sonrasında anneye tam destek sağlayan özel bir meslektir.
 Genel olarak, doğum koçu; Süreci, zamanı ve doğumu yönetin Doula..
 Doula nedir?
 Eğitim, profesyonel meslek ve yurtdışında eğitim sunan bazı büyük kuruluşlar, doulosların sağlıkla ilgili olmayan mesleklerden olması gerektiğini belirtmiştir. Çünkü ebe, hemşire veya doktorlar, iş tanımlarına göre, anne kesintisiz desteğe ihtiyaç duymuyor. Bugün, doulaştırıcılığını geliştirmeden önce, doğum öncesi, sırası ve sonrasında fiziksel, duygusal ve bilişsel konularda eğitimli profesyoneller yetiştirmeye çalışıyor. İnsanlık tarihi boyunca kadınlar hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreçlerde kadınlarını destekledi. Bu açıdan, doula, erken yaşlardan beri doğumun bir parçası olan bir yapının yeniden doğuşu olarak düşünülebilir. Doula göre Dünya'yı doğuran kadına duygusal ve fiziksel destek verilmelidir. Doğum sırasında sürekli destek, anne ve bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığı, iyileştirici etkileri bilinmektedir.
 Nelere erişilebileceğinin avantajları. En azından, bebeğiniz doğar doğmaz, ilk çıplak terinizle göğsünüzde kalmak bir engelden başka bir şey değildir. Skin Tense adlı ve bebek için çok önemli olan kadınlar bu uygulamada hareket ediyor. İçgüdüleri ile özgürce kadınlar. İstedikleri pozisyonda aktif doğum yaparlar. Anneler doğumdan bu yana daha güçlü doğarlar. Ebeveynler doğumda aktif bir rol oynamaktadır. Doğumun vazgeçilmez kahramanı olurlar. Bebekler birlikte yaşar, kopmazlar. Cilt ile temasında, bebek doğar doğmaz annenin kucağındadır. Gittiğinde, her zaman annenin göğsündesin. Belki de yukarıda yazılı İYİ KI ile başlayan tüm cümlelere ulaşamazsın. Bazen koşullar, bazen tıbbi sebepler ve diğer zamanlarda bütçeniz aksatılır. Ancak önemli olan, bunları ve annelerin ve bebeklerinin ilk temel insan haklarını gerçekleştirmektir.seyahatinizi talep ederek talep ederek de başlayabilirsiniz.
 Doğum koçu kim?
 Ülkemizde son yıllarda büyük oranda kalmış olan hamile kadınlar için eğitim, ebe tarafından "doğum için eğitim talebinin" arttığını göstermektedir. Doula Acısız doğum, doğum  Doula ve doğum gibi beklentiler yerine getirilmelidir. Profesyoneller, annenin doğumuyla ilgili dilek ve beklentilerini yerine getirir. Bu profesyoneller;
 Bilimsel doğumda eğitilmiş, Süreci takip et, zamanı yönetmek, Ebeveynlere gerekli psikolojik ve fizyolojik rahatlığı sağlamak, bebeği annenin rahiminde değerlendirir ve sonuçları yorumlar. Jinekolog, anestezi uzmanı, diyetisyen ve hizmetin yürütülmesinde yer alan herkesin koordinatörü. Doula Annenin mahremiyetine dikkat edin,
 özelliklere sahip olmalı Doğum eğitimi ülkemizde ebeler tarafından yapılmaktadır.
 Yerçekimi tarafından desteklenen aktif bükme teknikleri doğumda desteklenmelidir. Her çemberleme tekniğindeki kilit nokta abdominal solunum kullanımıdır. Etkileyici bir şekilde, anne bebeğini ne zaman dinleyebileceğini bilir. Birisinin sana nasıl basacağını söylemesine gerek yok. Bilmeniz gereken tek şey yalnız olmadığınız ve bebeğinize ve vücudunuza güvendiğinizdir. sezaryen, forseps, vakum ve epizyotomi oranlarının yanı sıra analjezik ihtiyacı azaldı; Bebekler daha sağlıklı ve emilmeleri daha kolaydır; Ailelerin doğumdan sonra daha rahat bir geçiş dönemleri olduğunu göstermektedir. Ek olarak, doğumlarında sürekli destek alan kadınların doğum deneyimlerinden uzun süreli memnuniyet duymaları daha olasıdır.
 Bebekler hayata güvenle başlar. Keskesiz'in ve epidural analjezinin müdahalesini reddetmez. Ancak rutin yalnızca gerekli olduğunda uygulanır. Sezaryen gerektiğinde anne ve bebek ayrılmaz. Anne / baba / bebek için sezaryen uygulandı. Bebek ameliyatta ve odada ekip çalışması var. Takımda doktor, ebe / doula, doğum psikoloğu var. Tüm çalışmalar gebeliğin ilk yarısında başlar. Aile fiziksel hazırlık ve zihinsel temizliğe dayalı 18 saatlik programa katılmak zorundadır. Aileler eğitim sonrası kararlara aktif olarak katılmaktadır. Tıbbi bir engel yoksa, doğum kendiliğinden başlar.