Doğum koçu nasıl olunur

Doğum koçu nasıl olunur sorusuna cevap ararken aklımıza ilk gelen şey bu mesleğin ne olduğu ve nasıl yapıldığıdır. Son zamanlarda doğum koçluğu mesleğine olan ilgi belirgin ölçüde artmış bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere doğum koçu nasıl olunur?  nerelerden eğitim alınır bunlarla ilgili bilgiler vereceğim.

Doğum koçu anne adayının doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında daha mutlu daha motive psikolojik olarak daha iyi bir süreç geçirmesini sağlarlar. Doğum koçlarının da bu dönemde anne adayına destek olmaya istekli olması , ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Günümüzde artık sağlık alt yapısı olanlar, psikologlar, çeşitli sporlarla uğraşan kişilerde yavaş yavaş bu alanlara kaymaya başlamıştır. Doğum koçu olabilmek için öncelikle belli bir saat süren eğitim alınması gerekmektedir. Bazı kuruluşlar bu eğitimi hem örgün hem uzaktan belli ücretler karşılığında vermektedir. Doğum koçu nasıl olunur sorusunun cevabını vermeye devam ediyoruz.

Doğum Koçu Nasıl Olunur ve Bu Meslek Nasıl İcra Edilir?

Eğitimi tamamladıktan sonra sınava tabi tutuluyorsunuz. Bu sınavı verdikten sonra sertifikayı almaya hak kazanıyorsunuz. Sertifikayı aldıktan sonra ister bireysel olarak ister çeşitli  danışmanlık ve eğitim kurumlarında doğum koçu olarak çalışabiliyorsunuz. Eğer hemşire ya da ebe iseniz sağlık alt yapısı varsa özel hastanelerde doğum koçu olarak çalışabilir ,doğuma hazırlık eğitimi verebilirsiniz. Doğum koçluğu eğitimine katılan bireyler doğum koçluğu yapma yeterliliği kazanırlar.

Doulanın Sahip Olması Gereken Özellikler Doğum Koçu Nasıl olunur?

Doğum koçu nasıl olunur ve Doğum koçunun sahip olması gereken özelliklere değinecek olursak ,  yeni bilgiler öğrenmeye meraklı, kendini sürekli geliştirmeye açık, iletişim becerisi yüksek, istekli, olumlu enerjisi olan kişiler olmalıdır.doğal doğuma teşvik etmeli ancak ısrar etmemelidir. Doğum şekli ya da yapılması gereken müdahalelere sadece hekim karar verir. En iyi doğumun anne ve bebeğin en sağlıklı olduğu doğumdur. Anne adayının mahremiyetine gereken özeni göstermeli, onun fikirlerine ve tercihlerine saygı duymalı, kendi yorumlarını kişisel görüşlerini işine katmayan, pozitif bilimden yana olmalıdır. Doğum anında ve sonrasında annenin ihtiyaçlarını hızlı saptamalı  ve gereken desteği göstermesi, enerjisi yüksek kişiler olmalıdır. Kesinlikle tıbbi sorumluluk almamalıdır. Bütün bunların yanında koçluk ta kendini sürekli geliştirmeli , yeni eğitimlere katılmalı kendini sürekli geliştirmelidir. Doğum koçu nasıl olunur  ve doulalar oratlama ne ücret alır makalemiz için tıklayın: Doğum koçu ücretleri.

Summary
Doğum Koçu Nasıl Olunur?
Article Name
Doğum Koçu Nasıl Olunur?
Description
Doğum Koçu Nasıl Olunur? Sahip olunması gereken özellikler nelerdir? Nasıl bir yol izlenmesi gerekir?
Author
Publisher Name
Ebe Çiğdem Çayır Doğum Koçu / Doula Danışmanlığı
Publisher Logo