Doğum Koçluğu hakkında konuşmadan önce Doğum koçu ile neden çalışılmalıdır? Gebelik dönemi  kadınların hayatında en önemli gelişimsel değişimdir. Hem bedensel hem psikolojik olarak önemli değişimler olur. Bütün bu değişimler yaşanırken gebe kadının etrafında  bulunan kişiler çoğunlukla bu bedensel ve psikolojik değişimin tam anlamıyla farkında olamamakta ve bilgisizlikten kaynaklı yeterli destek gösterememektedir. Gebelik döneminde  bebeğin büyümesi için anne bedeninde oluşan değişimlerle birlikte çeşitli fiziksel rahatsızlıklar ve problemler ortaya çıkmaktadır. Doğum koçu işte tam da burada anneye  anneye gebelik döneminin en başından itibaren  hem kuramsal hem pratik eğitimlerle gebeyi doğuma ve anneliğe hazırlar. Doğum koçu doğum anında da  anneye fiziksel psikolojik destek verir. Anneyi doğuma hazırlar ve doğum sırasında annenin kararlarını destekler. Yapılan bilimsel çalışmalarda gösteriyor ki doğum koçu ile birlikte gerçekleşen doğumlarda daha az müdahale, vakum, epizyo ve daha az komplikasyon ortaya çıkmakta, lohusalık dönemi daha konforlu ve keyifli yaşanmaktadır.

Doğum Koçu Seçerken

Doula tıbbi sorumluluk almaz ancak gebeye teorik ve pratik doğum öncesi , doğum ve doğum sonrası için eğitimler verir. Anne adayı isterse doğum anında da annenin yanında olur. doğumda ağrıyı azaltmada kullanılan yardımcı non-farmokolojik yöntemler uygular. Doğum koçu, Emzirme bebek bakımı konularında anne ve aile üyelerine danışmanlık verir.

Doğum koçu seçerken bütün bu konulara hakim olması, ebelik, hemşirelik alanlarında tecrübesi olması anne için artı sağlar. Doğum takibi sırasında tıbbi bir sorumluluk almamasına karşın doğumun gidişatı hakkında bilgi sahibi olması yine gebe için oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. İnternet sitemizdeki diğer sayfalarımızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Doğum Koçluğu Bölgesel Hizmetleri Doğum koçu

İstanbul’un Avrupa Yakası Profesyonel Doğum Koçluğu Hizmeti İstanbul Doula Danışmanlığı, Doğuma Hazırlık Gebe Eğitimi Merkezi lokasyonları İSTANBULAvcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenler, Esenyurt, Küçükçekmece, Bahçeşehir Bahçelievler, Bakırköy.

Summary
Doğum Koçluğu Gebe Eğitimi İstanbul
Article Name
Doğum Koçluğu Gebe Eğitimi İstanbul
Description
Doğum Koçluğu Gebe Eğitimi Doula İstanbul Avcılar Bahçelievler Bakırköy Başakşehir Beylikdüzü Büyükçekmece Esenler Esenyurt Küçükçekmece Bahçeşehir bahçelievler
Author
Publisher Name
Ebe Çiğdem Çayır Doğum Koçu / Doula Danışmanlığı
Publisher Logo