Yeni bir yazıyla yeniden sizlerleyim. Bu yazımda sizlere anne sütü arttırma yöntemlerinden bahsedeceğim. Bu konu çokta teknik bir konu değil aslında ve anne sütü arttırmanın belli bir tekniği yok. Sütü arttırmada yegane bir şey var. O da bol bol emzirmek. Belli saat aralıklarında değil fakat bebek her istediğinde özellikle doğumdan sonra ilk zamanlarda yarım saatte bir saatte bir emzirmektir.  Göğüs dolu durdukça süt üretimi azalır. Göğüslerinizi ne kadar boşaltırsanız o  kadar çok süt salınımı ve süt üretimi olur.

Diğer bir konu yeterli sıvı alımıdır. Hastanede çalıştığım dönemlerde de her zaman hastalarıma bol bol su içmelerini önerdim. Anne sütünün yüzde 98 i sudur. Ne kadar çok su içerseniz o kadar çok sütünüz gelir.

Bir diğer anne sütü arttırma yöntemi uyumak. Tabi diyeceksiniz ki küçük bir bebekle uyumak mümkün olmuyor. Yapmanız gereken olumlu düşünmek, bazen zihninizi boşaltıp emzirme işini bitirip biraz yemek yedikten sonra uyumak. Yeterli uyku ve dinlenmekte sütü arttırır. Çalışan anneler için söyleyebileceğim en önemli sey 3 saatte bir elektrikli pompayla sütünüzü sağmalısınız. Bunu çalıştığınız sure boyunca en az 6 ay devam ettirmelisiniz.

Diğer bir konu ise anne sütü arttıran besinler, bunları  sırayla belirteceğim. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta günlük protein alımı önemli. Aynı şekilde baklagiller, meyveler, kuru yemiş , yumurta , süt, hurma gibi yiyecekler sütü arttırır. Süt oluşumu için çok fazla şekerli gıdaları, tatlıları tüketmeye gerek yoktur.

Anne  sütü arttıran diğer besinler

Bira mayası

Maya

Yulaf ezmesi

Isırgan

Çörek otu, Rezene

Anason

Kimyon

Kişniş

Kimyon

Dereotu

Kimyon

Taze sebze ve meyveler

Süt

yoğurt

Peynir

Et

tavuk

balık

Yumurta

kuru baklagiller

Tahıllar

Ekmek

Pirinç

Bulgur

piyasada satılan süt arttıran çaylar

Son olarak eğer sezeryanla doğum yaptıysanız ilk bir hafta gaz yapıcak süt,yoğurt,nohut,fasulye,bulgur, mercimek gibi yiyecekleri ilk bir hafta çok tüketmeyiniz. sağlıklı keyifli bir lohusalık dönemi geçirmeniz dileğiyle tekrar görüşmek üzre..

 

 

 

Anne Sütünü Artırma Yöntemleri
Summary
Anne Sütünü Artırma Yöntemleri
Article Name
Anne Sütünü Artırma Yöntemleri
Description
Anne Sütünü Artırma Yöntemleri ve arttıran besinler
Author
Publisher Name
Ebe Çiğdem Çayır Doğum Koçu / Doula Danışmanlığı
Publisher Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir